• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/5/16
  • تعداد بازدیدکنندگان : 642
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
رییس اتاق بازرگانی البرز :

رییس اتاق باررگانی استان البرز خطاب به فعالان اقتصادی گفت: تنها با گلایه و طرح مشکلات، موانع و چالش ها در مسیر تولید و اشتغال برطرف نخواهد شد، بلکه باید با ارایه راهکارهای مناسب و منطقی دولت را برای بهبود فضای کسب و کار یاری دهیم .

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز، رحیم بنامولایی در یازدهمین نشست هم اندیشی هیات رئیسه اتاق بازرگانی و روسای شهرک های صنعتی استان البرز که به میزبانی بازار مبل امام علی(ع) افزود: برخلاف  دولت های گذشته ، دولت یازدهم  بستر را برای بهره گیری ازنظرات و دیدگاه های بخش خصوصی درتصمیم گیری های اقتصادی فراهم کرده است .

وی اضافه کرد: اکنون موقع آن فرا رسیده تا همراه و همگام  با دولت دوازدهم  کلیه  ناهمواری ها و دست اندازهای مسیری که کشورمان را به رونق اقتصادی هدایت می کند  هموار کنیم .

همه تشکل های اقتصادی باید زیر یک چتر قرار گیرند

 وی گفت: تحقق شعار "تولید و اشتغال"   مستلزم آن است که همه تشکل های اقتصادی زیر چتر واحد و از یک بلند گوی مشترک استفاده کنند تا وحدت و  انسجام جایگزین  موازی کاری ها شود.

بنا مولایی اظهارکرد: برای رسیدن به این هدف  باید همه بخش های اقتصادی شامل  اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف با محوریت اتاق بازرگانی یک دبیرخانه مشترک داشته باشند و با تشکیل نشست های اتاق فکر مشترک برای رفع انبوه مشکلات و موانع کسب و کار راهکارهای لازم تهیه و جهت بررسی نهایی و اجراء به دولت ارایه دهیم.

  دریافت مالیات درمقابل تامین زیر ساخت ها حق مسلم دولت است

وی دریافت مالیات و عوارض در مقابل تامین زیر ساخت های اقتصادی را حق مسلم دولت دانست  و تصریح کرد: اگر همه تشکل های اقتصادی در پوشش یک دبیر خانه مشترک فعالیت داشته باشند ، این دبیرخانه برای پرداخت مالیات منطقی توسط فعالان اقتصادی هماهنگی های لازم را انجام خواهد داد و بسیاری از مشکلات کنونی در این زمینه برطرف می شود.

وی گفت: متاسفانه هم اکنون  درمواردی بخش خصوصی در مقابل پرداخت  مالیات و عوارض از مزایای تامین زیرساخت ها توسط دستگاه های اجرایی ذیربط  محروم است .

تعدد مراکز تصمیم گیری  مشکل اصلی در بهبود فضای کسب و کار

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز از وجود مراکر متعدد تصمیم گیری به عنوان مشکل و مانع اصلی در بهبود فضای کسب و کار و رشد اقتصادی نام برد .

وی افزود: برای رفع این مشکل که بعضا زمینه رانت و فساد را درپی داشته باید راهکار مناسب تهیه و به دولت پیشنهاد دهیم .

انتظارات غیر منطقی از دولت در پوشش بخش خصوصی

بنا مولایی به انتظارات برخی از افراد از دولت برای فعالیت های اقتصادی را  غیر منطقی عنوان کرد و گفت: هستند کسانی که با دست خالی قصد فعالیت های تولیدی دارند و مرتب از دولت زمین ، وام و سایر امکانات را  درخواست می کنند، در حالی  که بخش خصوصی واقعی  برای هرگونه فعالیت تولیدی باید آورده داشته باشد.

وحدت و هماهنگی بخش تولید دو مشکل اساسی را برطرف کرد

وی ایجاد وحدت و هماهنگ بین بخش های اقتصادی طی سال گذشته را موجب رفع دو مشکل اساسی عنوان کرد.

وی اظهار کرد:  حسابرسی های ده ساله تامین اجتماعی و نیز بازدیدهای ده ساله اداره دارایی در مراجعه به کارخانه ها دو مشکل اساسی بودکه درپوشش وحدت و هماهنگی بین تشکل های اقتصادی و در اجرای مصوبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بر طرف شد.

 دانشگاههای کشور براساس نیاز بخش صنعت نیرو تربیت نمی کنند

رحیم بنامولایی با اشاره به نیاز مبرم بخش تولید به نیروهای ماهر و کاردان در رشته های مرتبط صنعتی گفت: در همه جای دنیا علم عامل پیشرفت و ثروت است ، اما در کشور ما به دلیل نارسایی های حاکم در نظام آموزش عالی در مواردی علم  مانع ایجاد ثروت شده است .

وی مستند ترین شاهد این ادعا را وجود هزاران نیروی بیکار تحصیل کرده عنوان کرد و افزود: دانشگاهها باید بر اساس نیاز صنعت کشور نیرو تربیت کنند  که متاسفانه اینچنین نیست .

 رونق اقتصادی مستلزم تاسیس بانک اطلاعات صنعتی

رییس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به نود هزار کارخانه و هشتصد و شصت شهرک صنعتی در سطح کشور گفت: متاسفانه تا کنون یک اراده قوی برای ایجاد یک بانک اطلاعات صنعتی حاکم نشده است .

بنامولایی گفت: باید از وضعیت کارخانجات کشور از جمله میزان کمی و کیفی انواع محصولات تولیدی و  عرضه و صادرات اطلاعات کامل در دسترس باشد تا بستر برای رونق اقتصادی به ویژه در بحث صادرات مهیا شود.

وی افزود: درصورتی که ازبانک اطلاعات صنعتی جامع برخوردار شویم ،  تجآرت الکترونیک کشور نیز تحول اساسی را تجربه خواهد کرد.

ضرورت دریافت مصوبه قانونی برای چهار شهرک در فردیس

در ادامه این نشست فرماندار شهرستان فردیس از انجام مراحل اداری برای دریافت  مصوبه قانونی برای  چهار شهرک صنعتی غیر مصوب در سطح  این شهرستان خبر داد.

حمید احدی گفت: در آینده نزدیک با مصوب شدن این شهرک ها وضعیت صنعت فردیس از بلا تكليفي رها شده و اشتغال قابل ملاحظه اي در اين شهرستان ایجاد خواهد شد.

فرماندار شهرستان فردیس همچنین از برنامه ریزی برای برپایی  یک نمايشگاه بزرگ در شهرك صنعتي سيمين دشت خبر داد و افزود : اين نمايشگاه به زودی با هدف عرضه مستقیم محصولات توليدی کارخانه های مستقر درسطح این شهرستان با قیمت های بسیار مناسب افتتاح خواهد شد.

وي گفت: زمين برای ایجاد اين نمايشگاه در نظر گرفته شده و غرفه های عرضه محصولات متنوع در اين مکان به زودي داير خواهد شد.

رييس شركت شهرك هاي صنعتي استان البرز نیز دراین نشست به برنامه ریزی برای عرضه محصولات تولیدی استان در بازارها جدید اشاره کرد.

شاهمرادی گفت: با هدف توسعه صادرات برنامه ای را تدارک دیده ایم تا محصولات تولیدی استان درنمایشگاه های بین المللی معرفی و عرضه شود.

وی افزود :  صنایع کوچک و متوسط برای حضور در اینگونه نمایشگاه ها باید دوره های آموزشی لازم را فرا گیرند و ما  کلیه هزینه های شرکت در این دوره ها را پرداخت خواهیم کرد.

وي به مدیران واحدهایی که قصد حضور در این نمايشگاهها را دارند توصیه کرد مراتب را از قبل اعلام كنند تا  برای تامین پنجاه درصد هزينه  ایجاد غرفه تا سقف ٨ ميلون تومان اقدام شود.

وی همچنین به برپایی اولین نمایشگاه توانمندی های استان از ٢١ تا ٢٤ مرداد ماه جاری خبر داد و گفت: معرفی انواع  محصولات صادراتی واحد های کوچک و متوسط  از اهداف برگزاری این نمايشگاه است و کلیه هزینه های ایجاد غرفه های نمایشگاه را پرداخت خواهیم کرد.

شاهمرادی افزود: از چند هيات تجاري خارج ار كشور دعوت شده تا از محصولاتی که در این نمایشگاه عرضه می شود بازدید کنند.

فعال اقتصادی و صاحب بازار مبل امام علی نیز دراین نشست به پاره ای از مشکلات در مسیر تولید و صادرات اشاره کرد .

علی دهقانی گفت: رونق اقتصادی در شرایطی حاصل می شود که محصولات  تولیدی دربازارهای داخلی و خارجی از هر لحاظ مشتری پسند باشد، اما متاسفانه این مهم در برخی واحدهای تولیدی مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی پرداخت تسهیلات بانکی به برخی از افراد و شرکت ها را به دور از رعایت عدالت و انصاف عنوان کرد و افزود:  متاسفانه شاهد ایجاد رانت و ارایه تسهیلات خرد و کلان به کسانی هستیم که فاقد صلاحیت در بخش های تولیدی و بازرگانی هستند.

این فعال اقتصادی از پیچ و خم های اداري و سرگردانی و اتلاف وقت تولیدکنندگان به عنوان عمده ترین مشکل نام برد و ضرورت اصلاح نظام اداری و جلوگیری از موازی کاری ها را مورد تاکید قرار داد.

ثبت نظر