• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/5/22
  • تعداد بازدیدکنندگان : 543
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی استان البرز از کاهش قابل توجه صادرات محصولات ایران به کشور عراق به دلیل ضعف در اعمال مدیریت امور صادراتی اظهار تاسف کرد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز رحیم بنامولایی در چهل و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: کم توجهی ها  نسبت به حفظ بازارهای تجاری به مرزی رسید که اکنون صادرات سالانه کالا  از ایران به عراق از ده میلیارد دلار به شش میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی به دستگاههای اجرایی ذیربط توصیه کرد دلایل کاهش صادرات به عراق را مورد بررسی و ریشه یابی دقیق قرار دهند و   برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند. 

وی افزود: در برخی کالاها از جمله محصولات تولیدی در صنایع دارو سازی ، غذایی و خودرو با کاهش قابل ملاحظه صادرات به عراق مواجه هستیم .

وی گفت: ادامه این روند باعث خواهد شد به تدریج  بازار این کالاها در عراق را  از دست بدهیم .

وی تصریح کرد: ضروری است دولتمردان  با برنامه ریزی مناسب این مشکل را برطرف نمایند تا  این بازار رو به نزول را به صعود تبدیل کنیم.

وی ادامه داد:یکی از مباحث مهم برای توسعه صادرات کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی اولویت صادرات به کشورهای همسایه است .

بنامولایی با اشاره به سفر اخیرش به عراق گفت: عراقی ها بیشتر از کاهش کیفیت برخی کالاهای ایرانی گلایه دارند.

وی مقصر اصلی دراین زمینه را بازرگانان ماودین عراق ذکر کرد و افزود: این افراد از بازار ایران کالاهای درجه سه و چهار را خریداری و درکشور عراق توزیع و عرضه می کنند.

وی گفت: برای رفع این مشکل تشدید نظارت و کنترل در مبادی خروجی کشور ضروری است و باید دراین زمینه برنامه ریزی مناسب داشته باشیم تا بتوانیم بازار عراق را برای عرضه کالاهای ایرانی حفظ  کنیم.

بنامولایی با اشاره به نشست مشترک استاندارها و اتاق های بازگانی سراسر کشور گفت: بحث مهم آن نشست پیرامون اثرات مثبت  ایجاد پنجره واحد در گمرکات در جهت توسعه صادرات بود.

وي افزود: در ادارات بسياري از استان ها  که پنجره واحد ایجاد شده،کلیه مجوزها در زمانی كمتر از ٤ ساعت انجام می شود، ولی متاسفانه در استان ما تا کنون این مهم  عملیاتی نشده است .

وی اضافه کرد: براساس تصمیمات متخذه در جلسات استان از مدتها قبل قرار  بود اقدامات لازم برای ایجادپنجره واحد انجام شود ، اما متاسفانه برخی از سازمان های ذیربط استان برای تحقق این مهم اقدام نمی کنند.

وی اظهار کرد: فعالان اقتصادی معمولا برای دریافت یک مجوز بایستی امضا های متعدد از ارگان های ذیربط دریافت کنند ، لاکن به لحاظ محرومیت استان از وجود پنجره واحد متقاضی مجبورند گهگاه  تا چند ماه در صف انتظار بمانند. 

 وی در ادامه اظهاراتش به بستر سازی برای تشكيل كميته "اي تي" با همكاري اداره كل فناوري و اطلاعات اشاره کرد و گفت: با ساماندهي "اي تي" در استان ، زمینه برای ایجاد  پنجره واحد در گمرك  البرز فراهم خواهد شد.  

رييس پارلمان بخش خصوصي استان البرز همچنين  عدم اجراي مصوبات شورای گفتگو در خصوص تامين اجتماعي و امور مالياتی را مورد گلایه قرار داد و گفت: متاسفانه  برخورد  برخی  سازمان ها برای اجرای این مصوبات سلیقه ای است و یا اینکه تفسیر های متفاوتی از مصوبات دارند.

بنا مولايي افزود: به لحاظ ركودی که همچنان در بخش تولید استان حاكم است ،  بسياري از صنايع  در ماه گذشته مجبور به تعديل نيرو شده اند. 

وی  از دولت درخواست کرد  با توجه به مشکلات مالی ناشی از رکود ، ترتیبی اتخاذ شود تا دستگاهای ذیربط برای دریافت مطالباتشان فعلا همراهی بیشتری با تولید نمایند و این مطالبات را به تعویق بیندازند.

وی افزود: البته مساعدت های در این زمینه انجام شده است ولی کفایت نمی کند. 

وي همچنین باتاکید بر توجه خاص دستگاه های ذیربط به عرضه و تقاضا و وضعیت بازار مصرف قبل از صدور موافقت نامه های اصولی گفت:  توصیه می شود بجاي صدور برخی موافقت نامه های اصولي  غیر منطقی ،براي كالاهاي اشباع شده دربازار چاره اندیشی کنند و به دنبال كامل كردن زنجيره توليد باشند .

وي همچنين به سازمان صنعت و معدن توصیه کرد كنترل واردات از نظر كيفيت و میزان نياز استان را مورد توجه خاص قرار دهد.

دولت الکترونیک راهگشای بهبود و توسعه بخش تولید استان 

در ادامه این نشست استاندارد البرز همچنین از تشکیل دولت الکترونیک در راستای بهبود شرایط کار و جلوگیری از فساد اداری در این استان خبر داد.   

طهائی گفت:کسانی که می خواهند شیوه های سنتی را پیش بگیرند جایی در این استان نخواهند داشت و تنها با دولت الکترونیک است که می توان توسعه را در البرز به ارمغان آورد.

وی همچنین با اشاره به سفرش به کشور استونی گفت: استونی در بحث دولت الکترونیک یکی از کشورهای بسیار پیشرفته دنیا محسوب می شود و شرکت های این کشور برای همکاری در این زمینه با استان البرز اعلام آمادگی کرده اند.

وی ادامه داد: این کشور برای ساماندهی سیستم های هوشمند ما اعلام آمادگی کرده و میتوانیم در زمینه آی تی از تجربیات و فناوری آنان بهره مند شویم.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش با اشاره به اعزام هیات های اقتصادی و تجاری به دیگر کشور ها گفت: برای بهرمندی مناسب و پیگیری دستاوردهای این سفرها باید برای هیاتهای تجاری اعزامی به خارج از کشور متولی در نظر گرفته شود.

***تشکیل دفاترحسابرسی امور مالیاتی و تامین اجتماعی بخش تولید ضروری است

استاندار البرز تشکیل دفاتر حقوقی و حسابرسی برای راهنمایی صحیح تولید کنند گان در امور مالیاتی و تامین اجتماعی و رفع مشکلات موجود در این زمینه را ضروری عنوان کرد .

طهایی گفت : درحال حاضر فارغ التحصیلان زیادی در رشته های حقوقی و حسابرسی داریم که می توانیم از فعالیت انها در این دفاتر بهره مند شویم.

وی همچینین به اداره کل امور مالیاتی استان پیشنهاد کرد: از شرکت های مورد تایید خودشان به عنوان رابط این اداره کل با کارخانجات برای انجام بررسی های لازم استفاده کنند.

در این نشست  گزارشی از  وضعیت شرکت توسعه صادرات استان ارایه شد .

همچنین دیدگاهها و  نظرات کارشناسی شرکت شهرک های صنعتی استان البرز در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندی های صنعتی استان  مطرح و مورد بررسی قرار گرفت .

 

ثبت نظر