• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/6/1
  • تعداد بازدیدکنندگان : 550
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
رییس اتاق بازرگانی استان البرز :

رییس اتاق بازرگانی استان البرز فراگیری آموزش های تخصصی و علمی و کاربردی را از اولویت های بخش تولید استان عنوان کرد . 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی در یازدهمین نشست تعامل صنعت و دانشگاه گفت: در تدارک  توسعه دوره ها آموزشی مختلف در اتاق بازرگانی استان هستیم تا در بخش های مختلف کارخانه هایمان اصول صحیح  علمی و پژوهشی جایگزین روش های سنتی و منسوخ شده شود.

وی افزود: به همین جهت مدتی است با دانشگاهها و موسسات مختلف آموزشی و پژوهشی در حال مذاکره هستیم تا مسیر تولید استان به سوی فعالیت های تخصصی و کاربردی هدایت شود.

وی اظهار کرد: در راه توسعه پایدار باید علاقه مندان به فعالیت در بخش تولید از  دانشکده بازرگانی پویا ، کارآمد و کاملا کاربردی برخوردار شوند تا دانشجویان در مذاکرات تجاری در زمینه های  امور بازرگانی ، مالی ، فنی ، فروش و زبان تخصصی دروس لازم را به صورت پودمان فرا گیرند .

 تجارت الکترونیک زمینه ساز رونق اقتصادی 

وی در ادامه سخنانش تجارت الکترونیک را زمینه ساز رونق اقتصاد عنوان کرد و گفت: اتاق بازرگانی برای بهره مندی مطلوب بخش خصوصی از تجارت الکترونیک هم اکنون با دو شرکت معتبر  در خصوص استفاده از نرم افزارهای مناسب مذاکراتی را آغاز کرده است .  

وی ادامه داد: هدف این است تا به اطلاعات کامل و جامع  از روند میزان تولید کشور  دسترسی یابیم و درگام نخست سراسر  کشور در این "دیتا" حضور فعال داشته باشند.

بنامولایی گفت: با دستیابی همه فعالان اقتصادی به آمار و اطلاعات در زمینه های مختلف نظیر مواد اولیه، کالا های واسطه ای، محصول نهایی، سرانه مصرف کشور و  مازاد و کسری محصولات  راه برای برنامه ریزیهای هدفمند هموار و  اقتصاد کشور ساماندهی می شود.

وی افزود: هدف ما این است که  ازطریق تجارت الکترونیک درمرحله نخست به تمام کشور و بعد به اتاق های بازرگانی دنیا وصل شویم.

وی خاطرنشان کرد: با برقراری این ارتباط مستقیم ، درامور تجارت داخلی و بین المللی یک نظم و رابطه معنا داری در کشورمان برقرار خواهد شد.

 تولید باید با سلیقه بازار مصرف همخوانی داشته باشد 

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز افزود: در مسیر رونق اقتصادی بازارشناسی و بازاریابی در توسعه صادرات حرف اول را می زند چراکه ما نمی توانیم  سلیقه خودمان را به دنیا تحمیل کنیم بلکه باید با سلیقه دنیا کالا تولید و عرضه کنیم.

بنا مولایی تاکید کرد: برای توسعه  کشور باید افراد بر اساس شایسته سالاری در جایگاه های خود قرارگیرند تا برای رسیدن به این هدف  شکاف و رقابت ناسالم ایجاد نشود. 

 ایجاد میز صنعت و دانشگاه مسیر توسعه را فراهم می کند 

وی افزود: با ایجاد میز  صنعت و دانشگاه با حضور اساتید پژوهش محور در اتاق بازرگانی گام های موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی  برداشته خواهد شد. 

رییس اتاق بازرگانی البرز تخصیص اعتبار برای اداره کار و رفاه اجتماعی با هدف اجرای طرح کارورزی را حرکتی مناسب عنوان نمود و پیشنهاد کرد بخشی از این اعتبار در اختیار اتاق بازرگانی قرار گیرد تا با تشکیل میزهای کار تخصصی از جمله  میزهای نساجی، صنایع غذایی و مکانیک برای رفع مشکلات این صنایع راهکارهای مناسب ارایه شود.

وی اظهار کرد: باید از کارهای کلیشه ای فاصله بگیریم  و با نگاه تخصصی مشکلات صنعت را عارضه یابی کنیم .

بنا مولایی افزود: اتاق بازرگانی به عنوان مشاور سه قوه با ارایه راهکارهای مناسب و کارشناسی شده مجریان را یاری خواهد داد تا  تصمیم سازی ها روانتر ، کارشناسی تر  و عاقلانه تر  انجام شود.

وی ادامه داد: باید تولید کنندگان این واقعیت را باور کنند که با ایجاد تغییرات  اصولی در خطوط تولید و فاصله گرفتن از نگاه سنتی  می توانند فروش خود را بالا ببرند.

وی تاکید کرد: باید در کنار طرح کاروزی  و جذب بودجه یک سری نیروی کار آمد برای بخش صنعت  تربیت کنیم. 

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز گفت: ما در دانشگاه ها  به دانشجویان مهارت را  یاد نداده ایم ، بنا براین  باید با ایجاد تغییرات لازم در سیستم آموزش عالی برای رفع این چالش مهم  چاره اندیشی شود.

 شعارتعامل صنعت و دانشگاه باید از حرف به عمل تبدیل شود  

در ادامه این نشست دبيركل اتاق بازرگانی البرز در اظهاراتی تغییر نگاه تعامل صنعت و دانشگاه از حرف به عمل را مورد تاکید قرار داد .

مسعود قاسمی گفت: از مذاکراتی که از مدت ها قبل پیرامون ارتباط میان صنعت و دانشگاه مطرح شده تنها اسناد و مدارکی کم رنگ در بایگانی ادارات نگهداری می شود و  نتایج این مذاکرات از حرف فراتر نرفته و عملیاتی نشده است .  

وی افزود: تا کنون همایش های مهمی در راستای تعامل صنعت و دانشگاه برگزار کرده ایم ولی از پیگیری و کاربردی کردن مطالب و مقالات ارایه شده در این همایش ها خبری نیست . 

وی ادامه داد: در کشور ما قبل از شروع همایش همه درگیر برگزاری آن هستند، اما بعد از همایش از  پیگیری مطالب مطروحه  و اجرایی کردن مقالات علمی ارایه شده درهمایش  در مسیر توسعه و پیشرفت خبری نیست.

وی یکی از دلایل خروج بسیاری از نیرو های انسانی کاردان و نخبه  از کشور را عدم بهره گیری  از ایده و فکر این نیروها عنوان کرد .

قاسمی اظهار کرد: باید در دانشگاههای کشور فضای مناسب برای تبدیل طرح ها و ایده ها به محصول ایجاد شود تا صنعتگران محصول را برای ارتقا صنعت خود خریداری کنند.

دبیرکل اتاق بازرگانی البرز افزود: واقعیت این است که سیستم دانشگاه و صنعت ما  همچنان با روش های سنتی و تاریخ گذشته اداره می شود که باید برای رفع این مشکل اقدامات لازم انجام پذیرد. 

 در ادبیات صنعت و دانش یک تعریف واحد حاکم نداریم 

قاسمی گفت: همانگونه که دردنیای امروز برای حضور در بازارهای جهانی از پژوهش برای ارتقا صنعت استفاده می شود، ما نیز برای حضور پررنگ در بازار جهانی باید یک تعریف مشخص از ادبیات کار، صنعت و دانش داشته باشیم .

محمد باقر رضوی تقوی فعال اقتصادی نیز در این نشست به اهمیت استفاده از دیدگاههای اساتید و پژوهشگران  در رفع مشکلات بخش صنعت اشاره کرد .

وی گفت:  برخی فعالان اقتصادی در آغاز تاسیس واحد تولیدی به لحاظ عدم بهره گیری از نظرات دانشگاهیان هزینه های کلانی را صرف تجهیزاتی کرده اند که بلاستفاده رها شده است . 

مدیر اداره فنی تخصصی پارک علم و فناوری البرز نیز در سخنانی نظام نامه سرمایه گذاری در حال تدوین را حرکتی مهم در مسیر توسعه عنوان کرد.

  مسعود سعیدی گفت: این نظام نامه بستر را برای ورود و تشویق سرمایه گذاری های جدید در استان فراهم می کند.

وی افزود:  نظر به اینکه اتاق بازرگانی نقش بسزای در معرفی ظرفیت های صنعتی دارد ، لذا کارآفرینان قبل از اقدام برای تاسیس واحد تولیدی بایستی  از این طریق از وضعیت تولید و عرضه محصولی که قصد تولید آن را دارند آگاه شوند تا  با مشکل اشباع بازار آن محصول و تحمل زیان های ناشی از آن مواجه نشوند.

وی از شرکت های دانش بنیان به عنوان بهترین ابزار تعامل صنعت و دانشگاه نام برد . 

رییس هیات مدیره شرکت توسعه صادرات و گردشگری استان نیز در این نشست به نقش و تاثیر شگرف پژوهش در بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد.

مجید سریزدی گفت: معرفی شریک تجاری ، افزایش راندمان، تبلیغات، سود اوری، افزیش درامد و کیفیت از جمله  موارد مهم پژوهش در مسیر تعامل صنعت و دانشگاه است .

وی افزود: واحدهای تولیدی می توانند از هر یک از این پژوهش های به صورت تک به تک یا به صورت تجمیع استفاده کنند . 

وی از شرکت توسعه صادرات به عنوان یکی از بازوهای اجرای اتاق بازرگانی نام برد که در همه زمینه ها اشتغال را به صورت یک ابزار کلیدی و در مسیر کارها قرا می دهد. 

سریزدی گفت: با برنامه ریزی انجام شده از فعالیت های این شرکت درنمایشگاه توانمندی های استان البرز رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد:  شرکت توسعه صادرت استان در اصل  از طرحها  پژوهشی دانشگاهی استفاده و این طرح ها را تبدیل به ابزارهای کلیدی کرده است. 

ثبت نظر