• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/6/1
  • تعداد بازدیدکنندگان : 452
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی استان البرز موفقیت در اجرای اقتصاد مقاومتی را مستلزم چاره اندیشی دولت برای تربیت نیروهای کارآمدی عنوان کرد که در آینده بتوانند درگردش چرخ اقتصاد کشور مشارکت فعال داشته باشد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی  در همایش ماهیت کار در آینده  که با حضور مدیر کل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی  و رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی کشور  و جمعی از فعالان اقتصادی برگزار شد گفت: باید نظام آموزش و آموزش عالی ما به نحوی اصلاح شود که در آینده با مشکل بحران کمبود نیروی تحصیلکرده و ماهر موردنیاز بخش تولید مواجه نشویم .

وی  اظهار کرد: ما که مدعی اجرای اقتصاد مقاومتی هستیم و می خواهیم از این مسیر اقتصادمان را رونق دهیم ، بنابراین بایستی از هم اکنون دراندیشه تامین نیروی کار آینده باشیم .

وی ادامه داد: باید نظام آموزش و آموزش عالی ما به سمتی هدایت شود که فردا با مشکل تامین نیرو در فضای کسب و کار نباشیم .

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز تاکید کرد: همه ما باید حرکت های اقتصادی امروزمان با نگاه به آینده ترسیم شود .

بنا مولایی افزود: آگاهی از  اتفاقات که در کشور های پیشرفته رخ می دهد می تونه راهنمای خوبی برای هدایت اقتصاد و فضای کسب و کار ما به سوی رونق باشد.

وی افزود: در دنیای امروز روش های نوین جایگزین روش های سنتی شده و ما برای حرکت به سمت توسعه پایدار چاره ای نداریم جز آنکه راه را برای  استفاده از فناوری های نوین  هموار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: توسعه پایدار تنها با شعار های زیبا  عملیاتی نخواهد شد ، باید همراه با جوامع پیشرفته با بهره گیری از روش های فناوری اطلاعات پیچ و خم های موجود در مسیر تولید و اشتغال و رونق اقتصادمان را هموار کنیم .

رحیم بنا مولایی گفت: اگر برای تامین نیروی انسانی کارآمد و توانمند موردنیاز صنعت کشور چاره اندیشی نشود، قطعا درآینده نه چندان دور در مسیر تحقق شعار رونق اقتصادی با بحران نیروی کاری فنی مواجه خواهیم شد . 

وی افزود: از دولت دوازدهم و دیگر سران و مجریان نظام که رهایی از رکود و تولید و اشتغال را در دستور کار و اولویت نخست قرار داده اند انتظار می رود در این راستا برای تغییر و اصلاح قوانین و مقررات قدیمی و تاریخ گذشته دست به کار شوند.

وی تاکید کرد: در نخستین اقدام بایستی دانشگاه های ما نیروهایی تربیت کنند که نیازهای واقعی جامعه به ویژه در بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات تامین شود.

وی اظهار کرد: با  همکاری پارک علم و فناوری،  در پی  آن هستیم که  فاصله بین  شرکت های دانش بنیان و و آرندی واحدهای صنعتی را به هم نزدیک کنیم.

وی افزود: برای ارتقا و بهبود واحد های صنعتی باید از شرکت های دنش بنیان استفاده  کنیم .

 وی، فعالیت شرکت های دانش بنیان از جهت ابداعات و اختراعات را بسیار مطلوب دانست  و گفت: شرایط فعلی اقتصاد کشور ایجاب می کند این شرکت ها و در مسیر تامین نیاز های صنعت و توسعه صادرات حرکت کنند

 رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه اظهاراتش بر ضرورت حاکم شدن نگاه تولید بدون کارخانه در بخش صنعت تاکید کرد.

بنا مولایی گفت: این نگاه که برخی تصور می کنند باید صفر تا صد محصول توسط خودشان و بدون بهره گیری از سایرین تولید و به بازار مصرف عرضه شود نگاه درستی نیست و باید اصلاح شود.

وی افزود: صنعتگران باید بستر را برای مشارکت و همکاری سایر افراد توانمند در مسیر تولید محصولات مرغوب و قابل رقابت در بازارهای داخلی و خارجی فراهم کنند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز ادامه داد: برخی صنعتگران بر این باور غلط هستند که باید تنها دیده شوند، در صورتی که با همدلی و همراهی است که می توانیم با محصولات قابل رقابت و با برندهای مناسب در بازارهای بین المللی عرض اندام کنیم

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه با ذکر این نکته که مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی' نامگذاری کرده اند افزود: در این مسیر ضروری است برای ارتقا بهره وری نیروی کار ' نگاه کار مزدی' جایگزین نگاه ' وقت مزدی' شود.

بهره گیری ازنیروی جوان برای جهش اقتصادی دربرنامه ششم توسعه

در ادامه این نشست رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی کشور گفت: با وجود تعداد زیاد نیروی جوان و تحصیلکرده کشور می توان ازآنان برای جهش اقتصادی در برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور بهره مند شد.

محمد رضا سپهر افزود: با تدوام راه دولت تدبیر و امید و عزمی که وجود دارد امیدواریم فرایند کارآفرینی و توسعه بازار کار را بیش از پیش در اختیار داشته باشیم.

وی اظهار کرد: با ساماندهی نیروهای جوان و تحصیلکرده می توان این فرصت را به سرمایه و ثروت تبدیل کنیم.
وی تاکید کرد: حقوق ، اقتصاد و روابط و مفاهیم کار در حال تغییر است و کارآفرینان و مدیران ما باید خود را با شرایط نوین تطبیق دهند.

وی با اشاره به فناوری های نوین از جمله اینترنت های سه بعدی، ژنو، ژنتیک و نانو گفت: این تکنولوژی های جدید فناوری و رفتارهای نوینی را با خود می آورد.

وی ادامه داد: مدیران شرکت ها و بنگاه های اقتصادی برای درک ادبیات جدید و بهره وری بالا از نیروی انسانی هوشمند که با تکنولوژی های جدید کار کردند باید با رفتارهای آنان آشنا شوند.

سپهر با اشاره به اینکه مفهوم امنیت شغلی و تامین اجتماعی نیز درحال تغییر است گفت: با توجه به متغییر بودن مکان های کار و شیوه های کاری جدید با تکنولوژی های نوین، سیستم تامین اجتماعی و امنیت شغلی جدید را می طلبد.

وی ادامه داد: ممکن است امروزه یک نفر 2 ساعت در یک جا و و سه ساعت دیگر ان هم در مکانی دیگر در حال کار باشد بنا بر این سیستم تامین اجتماعی و امنیت شغلی هم در حال تغییر است .

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی کشور گفت: دنیای امروز دنیای است که به سرعت در حال تغییر است و ما با پدیده ای روبرو هستیم به نام جهانی شدن که این پدیده به سرعت داره اقتصاد کشور ها را تحت تاثر قرار می دهد.
وی تصریح کرد: محیط و مشاغل آینده در حال تغییر است امروزه ما در نیا شاهد این هستیم که کشورهای مختلف اقتصادشان همراه با محیط های کارشان از جمله بازار، کار، روابط کار و آینده کار در حال تغییر است.

محصولات باید براساس سلیقه و ذایقه مصرف کننده تولید شود

اسماعیل خلیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز استفاده از تکنولوژی و روش های نوین تولید و عرضه انواع کالا با توجه به سلیقه و نیاز مصرف کنندگان کشور را نیاز ضروری امروز عنوان کرد.

وی گفت: برای ترویج فرهنگ مصرف کالاهای تولید داخلی باید با بهره گیری از نظرات اساتید و پژوهشگران و با همکاری شرکت های دانش بنیان در تولید، توزیع و عرضه، روش های نوین را جایگزین شیوه های سنتی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در جهان امروز تولیدکنندگان ظرف چند دقیقه با روش های نوین اطلاع رسانی همزمان محصولاتشان را در سطح دنیا ازجمله در ایران معرفی و در معرض فروش قرار می دهند.

وی ادامه داد: باید با برنامه ریزی مناسب و با توجه به ذائقه و نیاز مصرف کننده بخش تولید و عرضه را به سمتی هدایت کنیم تا هموطنان از خرید محصولات وطنی استقبال کنند و تمایلی به خرید کالای خارجی نداشته باشند.

 

 

ثبت نظر