• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/8/20
  • تعداد بازدیدکنندگان : 401
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز رفع چالشهای  ناشی از رکود و رسیدن به راهکارهای مناسب در جهت رونق اقتصادی را نیازمند همدلی، همراهی و هم اندیشی میان بانک ها و صنایع دانست.

 به گزارش روابط عمومی اتاق البرز، رحیم بنامولایی  در نشست هم انديشي تعامل بین بانک و صنعت گفت: در اینگونه  نشست ها می توانیم مشکلات بخش تولید را بررسی و عارضه یابی کنیم .

وی افزود: امید است در این بررسی ها  که با نظرات کارشناسی بخش خصوصی و بانک ها همراه است به راهکارها و تصمیم گیری های مناسبی دست یابیم تا هم مشکل گشای بخش تولید استان باشیم  و هم  با مطرح کردن این راهکارها در سطح ملی راهگشای مشکلات اقتصادی کشور شویم.

وی از عدم  تعادل عرضه و تقاضا به عنوان عوامل اصلی بروز معضل رکود نام برد و اظهار کرد : متاسفانه رکود حاکم در بخش تولید از آشفتگی ناشی از صدور موافقت نامه های اصولی بیش از حد و غیرمنطقی طی سال های اخیرسرچشمه گرفته است.

* مثلث شوم بسیاری از کارخانه ها را قفل و از حیز انتفاع خارج کرده است

بنامولایی از "تولید بیش از نیاز" ، "قاچاق کالا" و "واردات بی رویه کالا" به عنوان سه ضلع یک مثلث شوم در صحنه اقتصاد جامعه نام برد.

وی گفت:  چهره پلید این مثلث شوم  در بسیاری کارخانه ها بخش تولید را قفل ،  زمین گیر و ازحیز انتفاع خارج کرده است.

رییس پارلمان بخش خصوصی افزود: تا زمانی که تولید بیش ازنیاز همراه با قاچاق و واردات بی رویه در برهم زدن تعادل عرضه و تقاضا در بازار مصرف ادامه داشته باشد ، سیاست رفع رکود از شعار فراتر نخواهد رفت .

وی به سازمان صنعت و معدن توصیه کرد نتایج حاصل از عملکرد غلط ناشی از صدور موافق نامه های اصولی در سال های اخیر که معضل تولید کالاهای بدون مشتری و رکود را درپی داشته مورد بررسی قرار دهد تا لااقل از این پس اشتباهات فاحش گذشته در این زمینه تکرار نشود.

بنامولایی در ادامه سخنانش از جمعیت انبوه فارغ التحصلان بیکار به عنوان یک معضل حاد جامعه نام برد و گفت: دلیل خودنمایی این مشکل از عدم برنامه ریزی برای ایجاد بالانس و تعادل  درعرضه و تقاضا ناشی شده است .

* نگاه به سرمایه دار باید تغییر کند

رییس اتاق بازرگانی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی با هدف تغییر نگاه به صاحبان سرمایه ادامه داد : در مواردی شاهد نگاه ها و در مواردی برخورد های ناشایست حتی دربرخی ادارات با صاحبان سرمایه و کارآفرین هستیم که این مساله با آموزه های دینی همخوانی ندارد.

وی گفت: برای تامین امنیت صاحبان سرمایه و پیشگیری از فرار سرمایه باید برخوردهای نامیمون دراین راستا اصلاح شود تا سرمایه داران داخلی و خارجی در جامعه اسلامی ما احساس امنیت کنند.

وی تصریح کرد: باید نگاه و فرهنگ جامعه به نحوی باشد تا از صاحبان سرمایه های مشروع حمایت شود .

وی با ذکر این مطلب که نباید داشتن سرمایه جرم تلقی شود اظهار کرد: اکنون بسیاری از صاحبان سرمایه ما به دلیل پاره ای بی حرمتی ها در خارج از کشور سرمایه گذاری کرده اند .

وی گفت: برخی تفکر ها و تصورات غلط باعث شده سرمایه داران ما به جای تقویت اقتصاد کشورمان در دوبی سرمایه گذاری و آن منطقه را آباد کنند و هم اکنون قطر و عمان نیز برای جذب صاحبان سرمایه کشورمان تلاش می کنند.

* با ثروت اندوزان از راههای نامشروع باید قاطعانه برخورد شود

 وی افزود: متاسفانه درجامعه موارد ثروت اندوزی از راه های حرام و نامشروع وجود دارد که برای رفع آن باید نظارت و برخورد های قانونی به نحوی باشد که هیچ فردی جرات و توان کسب ثروت از راه های نامشروع نداشته باشد.

* ثروت و دانایی ارزشمند ترین سرمایه جوامع

رییس اتاق بازرگانی البرز درادامه از ثروت و مغز و دانایی به عنوان ارزشمند ترین سرمایه ها در جوامع بشری نام برد و گفت: ضروری است نهادها و دستگاههای اجرایی استان با همراهی و هماهنگی لازم  در تدوین یک برنامه مدون با هدف هدایت سرمایه گذاران در یک بستر عقلانی برای رفع  چالش های اقتصادی این خطه  مشارکت کنند.

بنامولایی دربخش دیگری از سخنانش عملکر ستاد تسهیل درخصوص شیوه ارایه تسهیلات را مورد گلایه قرار داد و گفت: مسوولان ذیربط دست اندرکار ستاد تسهیل به جای شعار و ارایه آمار ، رفع نیازهای واقعی فعالان اقتصادی واجد شرایط استان را تامین کنند

در ادامه این نشست "طهمورث طلائی" به عنوان رئیس  اتاق فکر این نشست معرفی شد.

همچنین  روسای بانک ها  در زمینه راهکارهای تامین سرمایه در گردش برای واحدهای کوچک  تولیدی و اعطای اعتبار مناسب به ارایه پیشنهاد های خود پرداختند.

ثبت نظر