• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/2/27
  • تعداد بازدیدکنندگان : 248
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

 رییس اتاق بازرگانی استان البرز به همه دستگاههای اجرایی کشور توصیه کرد با حذف واسطه ها و خرید مستقیم کالاهای مورد نیازشان از تولید کنندگان در  ترویج و تقویت حمایت از کالای ایرانی مشارکت نمایند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنا مولایی در نشست تعامل صنعت و دانشگاه استان مراجعه عوامل دستگاه های اجرایی به واسطه ها برای تامین نیازهای ادارات را غیر منطقی ذکر کرد و گفت: اینگونه خریدها با بحث حمایت از کالای ایرانی همخوانی ندارد.             

   وی به مدیران لجستیک وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی که وظیفه بسیار حساس خرید کالا را بر عهده دارند توصیه کرد: با برنامه ریزی مناسب ترتیبی اتخاذ کنند تا نیازهای ادارات به انواع  کالای مرغوب ایرانی به صورت مستقیم از تولید کنندگان خریداری شود.

  وی تصریح کرد : عاملان زنجیره مدیریت تامین کالا و لجستگی ادارات که قطعا افرادی متعهد و مومن بوده و از صرفه جویی در هزینه ها استقبال خواهند کرد ، بایستی به جای مراجعه به واسطه ها ، نیاز وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی را مستقیما از تولید کنندگان خریداری نمایند. 

   وی گفت: در این صورت هم اجناس مرغوب و تضمین شده میخرند و هم با خرید کالا با قیمت های پایین تر در هزینه های دولتی صرفه جویی خواهد شد ، ضمن آنکه با این کار فرهنگ  حمایت از کالای ایرانی نیز تقویت می شود.   

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز همچنین بازدید مدیران ارشد و میانی وزارتخانه ها و ادارات تابعه از نمایشگاه های محصولات بخش تولید و صنعت کشور را گامی به سوی تحقق شعار حمایت از کالای  ايراني دانست.

رحیم بنامولایی از مدیران دستگاههای اجرایی کشور و استان دعوت کرد: در پوشش  گروه های هماهنگ از نمایشگاه دایمی  توانمندیهای تولیدی ، صنعتی و خدماتی اتاق بازرگانی البرز بازدید نمایند تا باورها در بحث کیفیت بالای محصولات استان البرز  بیش از پیش تقویت شود

وی این نمايشگاه را الگويی براي ایجاد  نمایشگاهها مشابه در سایر اتاق هاي بازرگاني کشور عنوان کرد و گفتبرنامه بازدید سفرای کشورهای مختلف از این نمایشگاه را در دستور کار  قرار داده ایم.

**تامین نیروی ماهر بخش صنعت  همکاری دانشگاهها را می طلبد

 بنامولایی در ادامه اظهاراتش به نیاز مبرم بخش صنعت به نیروی ماهر و متخصص اشاره کرد و افزود: از مراکز دانشگاهی انتظار داریم با تربیت دانشجو در رشته های مرتبط با بخش صنعت ، در بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی، جامعه را یاری دهند.

  وی همچنین به برنامه بازدید دانش آموزان ، دانشجویان و پژوهشگران شرکت های دانش بنیان  استان از نمايشگاه دایمی توانمندی های تولیدی و صنعتی استان خبر داد و گفت : این بازدیدها از ابتدای ماه جاری با هدف تقویت ایده ها و شکو فایی استعداد ها در بحث تولید و صنعت آغاز  شده و تداوم خواهد یافت.

**همدلی و هماهنگی بین دانشگاه و صنعت  ضروری است

در ادامه این نشست رییس دانشگاه علمی کاربردی استان البرز نیز در سخنانی ضرورت همدلی و هماهنگی کامل میان این دانشگاه و بخش صنعت با هدف تامین نیروی ماهر و متخصص  بخش تولید استان را مورد تاکید قرار داد.

شاهین آراسته گفت: طی دهه های گذشته متاسفانه برخی صنایع سنتی اعتقادي به دانش و پژوهش نداشته اند و به همين دليل دانشگاه ها از تربیت نیروی مورد نیاز صنعت عقب مانده اند

وی اظهار کرد: ما دانشگاههايی داريم كه  در حرکت هایشان در  مرز دانش محصولاتي  توليد مي كنند که در ايران خريدار ندارد

آراسته گفت: سياست هاي حاکم بر وزارت علوم ، دانشگاهها را به مسیری هدایت کرده كه در تربیت نیروی مورد نیاز بخش صنعت دچار ضعف شده ایم و  طبیعی است که صنعت هم نمی تواند در انتظار رشد دانشگاهها باشد.

وی افزود: در بازار رقابت بايد چرخ صنعت به حرکت ادامه دهد و به همین جهت به جای تولید تکنولوژی واردات آن از خارج  را به عنوان راحت ترین روش پیشه کرده ایم

وی  اظهار کرد: در شرایطی اکنون با شكاف بين دانشگاه و صنعت مواجه هستیم که به لحاظ تحریم ها با مشکل واردات  تكنولوژي مورد نیاز صنايع هم مواجه هستیم و به جای باهم و درکنار هم بودن در فعالیت هایمان  جزيره اي عمل می کنیم

آراسته از دانشگاه علمي كاريردي به عنوان يكي از  دانشگاههایي نام برد  كه از لحاظ ساختاری نزديكترين ارتباط را با بخش توليد دارد

وی افزود: در چهار سال گذشته ٥٨٠ طرح پژوهشی و كار آفريني دردانشگاه علمی کاربرده انجام پذیرفته و این دانشگاه همواره دانشجویان را با هدف كسب مهارتها تربیت کرده است.

 وی گفت : دانشگاه علمي كاربردي كرج ٣١ هزار دانشجو در سطح  استان دارد که ٩٧ درصد انها بومي هستند.

**ضرورت برنامه ریزی در ایجاد زیر ساخت بین دانشگاه و صنعت

سهیلا ابوالحسن چوبدار (کلاهی) صنعتگر و كار آفرين برتر و عضو اسبق هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز سخنران دیگر این نشست بود که به نبود زير ساخت هاي لازم براي تعامل صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت:  نه دانشگاه ميداند كه چه مي خواهد و نه صنعت در اين مملكت شناخته شده است

وی گفت:  ضعف  ارتباط صنعت با دانشگاه موجب شده صنایع ما یا واردکننده تکنولوژی هستند ، یا با سعي و خطا به نتيجه مي رسند و يا نابود می شود.

آمادگی دانشگاه پیام نور  در همکاری امور پژوهشی صنایع

 رئیس کار آفرینی و ارتباط صنعت و دانشگاه پيام نور دیگر سخنران این نشست بود که آمادگی این دانشگاه را برای همکاری و تعامل با بخش صنعت دربحث امور پژوهشي صنایع اعلام کرد.

 رضا محمد دوست گفت: این دانشگاه برای برنامه ریزی جهت بازدید های علمی از صنایع استان نیز آمادگی دارد

وی همچنین با اشاره به تجربیات مفید دانشگاه پیام نور درحوزه آی تي افزود این دانشگاه برای ارایه خدمات در این حوزه آماده همکاری با بخش صنعت استان است.

 

ثبت نظر