• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/3/8
  • تعداد بازدیدکنندگان : 350
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز  ضرورت جوانگرایی در نظام حاکمیتی را بسیار ضروری دانست و تصریح کرد باید به جوانان نخبه، با استعداد و کاردان اعتماد کنیم و اجازه دهیم با تصدی در پست های حساس  مدیریتی به جامعه خدمت کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز،  رحیم بنامولایی  در هفتمین نشست کمیته IT اتاق بازرگانی استان گفت: توان و کارایی افراد سالخورده که در پست های مهم و حساس مدیریتی مشغولند محدود است و باید جوانان تحصیل کرده و با استعداد جایگزین آنان شوند. 

   وی به سران نظام حاکمیتی توصیه کرد:  مدیران ارشد سالخورده که هر کدام کوهی از تجربه و کاردانی را در کارنامه دارند باید به عنوان مشاوران ارشد ،  مدیران جوان را یاری دهند تا به تدریج فرهنگ غنی  جوانگرایی در جامعه ترویج شود.         

وی گفت : هم اکنون برنامه ریزی برای ایجاد "اتاق جوان" در دستور کار اتاق بازرگانی قرار گرفته است تا  بستر برای حضور جوانان در مدیریت ها فراهم و تدریجا فرهنگ جانشین پروری در بخش خصوصی ترویج شود. 

   وی هدف از برنامه ریزی برای ایجاد اتاق جوان را حاکمیت نگاه نو در بحث تولید ، توزیع و صادرات ذکر کرد و افزود: تلاش ما بر این است تا واحدهای تولیدی سنتی که سالیان متمادی روش های سنتی را ادامه داده اند به سوی تولید کالای مرغوب با فناوری نوین هدایت شوند.  

    رییس پارلمان بخش خصوصی البرز در ادامه سخنانش ضرورت ایجاد تحول اساسی در مراکز آموزش عالی را ضروری دانست و گفت: متاسفانه در حال حاضر دانشگاه های ما عمدتا در حال تولید مقاله هستند ، اما علمی که ثروت تولید نکند  و موجب هم افزائی و حل معضلات جامعه نشود مطلوب نخواهد بود.

   بنامولایی افزود:  مقاله های دانشگاهی باید کاربردی باشد تا موجب تحول در صنعت و اشتغال شود و توان صنعت و اقتصاد کشور را  تا حد انتظار جامعه ارتقا  دهد. 

      وی گفت : باید از جایگاه افراد در جامعه تعریف مشخص داشته باشیم و این ادعا و تصور که ما 80 میلیون مدیر و سیاست مدار در کشور داریم  تصوری  غلط و به دور از واقعیت است. 

**  جوانان در اندیشه استخدام در ادارات نباشند

   بنامولایی تمایل جوانان برای استخدام در ادارات دولتی را اشتباه دانست و افزود:  این نگاه غلط در جامعه باید تصحیح شود، چراکه دولت دیگر توان استخدام ندارد و باید چابک سازی را با جدیت دنبال کند. 

وی گفت: در مسیر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی چاره ای نداریم جز آنکه در جهت ترویج فرهنگ  کارآفرینی حرکت کنیم .

   بنامولایی کمک و حمایت از  پارک علم و فناوری و   ترغیب شرکت های دانش بینان به ارایه ایده و  ثبت برند را از برنامه های اتاق بازرگانی ذکر کرد و افزود: در بحث برند سازی ظرفيت هاي بسيار خوبی در صنعت ما وجود دارد. 

   وی تصریح کرد: باید در مسیر بهبود کسب و کار به صورت مستمر  به دنبال بازارشناسي و بازار يابي باشيم و اگر قرار باشه رو دست هم بلند شويم هم بازار را خراب مي كنيم و هم بازارهای جدید را از دست خواهیم داد.   

   رییس پارلمان بخش خصوصی البرز در ادامه سخنانش قاچاق کالا ، واردات بی رویه و نیز توليد محصولاتی بدون مشتری  را  از آفاتی دانست که به صنعت کشور  صدمه جدي وارد مي كند. 

سخنران دیگر این نشست مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز بود که از نبود مرکز شتابدهی به عنوان یکی از مشکلات استان در بهبود فضای کسب و کار نام برد و گفت:  ایجاد مرکزشتابدهی، صندوقهای خطر پذیر و سرمایه گذار در استان ضروری است.

 غلامرضا حمیدی گفت: تا زمانی که  دانشگاهها وارد حوزه کسب و کارها نشوند،  وضعیت کسب و کار  استان تغییر نخواهد کرد ، ولی با ورود دانشگاهها و ایجاد مراکز شتابدهی و حمایت از استارت آپ ها شاهد رونق این بخش خواهیم بود.

     مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری البرز نیز دراین نشست گفت: استان از لحاظ برخورداری از  مربی های مجرب مشکل ندارد لاکن کمبود هایی در بعضی از حوزه ها داریم  که باید برطرف  شوند.

 حمید رضا محمدی گفت تعداد کمی از مربیان در کشور دوره استارت آپ خود را به انتها رسانده اند ، با اینحال  بیشتر آنها هیچ استارت آپی ندارند. 

    رييس پارك علم و فناوري نیز در این نشست به ضعف در تربیت نیروی مورد نیاز  در دانشکاه های استان اشاره کرد و گفت:  دانشگاههای استان می توانند نیروی مورد نیاز مان در بخش صنعت را تربیت کنند.

عطاء الله ربانی افزود: باید  مراکز دانشگاهی ، پارک علم و فناوری و  موسسه هاي  تحقيقاتي استان در حرکتی هماهنک  برای تامین نیروی مورد نیاز صنعت استان  وارد صحنه شوند. 

وي همچنین راه اندازي مجمع خيرين حوزه فناوري را ضروری دانست و  گفت با اين كار نتايج خوبي در راستاي توسعه صنعت  حاصل خواهد شد.

ثبت نظر