• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/4/21
  • تعداد بازدیدکنندگان : 253
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز  رفع معضل بیکاری به ویژه در قشر تحصیلکرده و پویایی و رونق اقتصاد جامعه را مستلزم هماهنگی و همکاری نزدیک میان صنعت و دانشگاه  دانست.

  به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز،  رحیم بنامولایی  در چهاردهمین نشست تعامل صنعت و دانشگاه گفت: همراهی صنعت و دانشگاه در تربیت و تامین نیروی بخش های تولید ، صنعت و خدمات ، تنها گزینه ای است که می تواند کشور را به سوی  توسعه پایدار هدایت کند.

    وی افزود: در تعامل میان صنعت و دانشگاه باید منافع طرفین حفظ شود و به نحوی برنامه ریزی کنیم که بین "علم" و "سرمایه" به هیچ وجه برتری طلبی احساس نشود و افرادی که از "علم" یا "سرمایه" برخوردارند هرکدام به صورت منصفانه از مزیت خود بهره مند شوند و مزیت های طرفین نادیده گرفته نشود.

   وی اضافه کرد: اگر با این نگاه چرخ صنعت را به گردش درآوریم ، جوانان فارغ التحصیل صاحب ایده و طرح  می توانند  بدون نیاز به سرمایه با برند های خود در بخش های مختلف تولید، ارزش افزوده ایجاد کنند .

   وی اظهار کرد: بدین ترتیب می توانیم فرهنگ تولید بدون کارخانه  را در سطح کشور ترویج و  ساماندهی کنیم و بدین ترتیب پایان نامه های دانشجویان به جای آرشیو در بایگانی دانشگاه ها ، کاربردی و مثمر ثمر واقع خواهد شد.

   رییس پارلمان بخش خصوصی البرز گفت: دراین صورت اگر یک دانشجوی جوان و خلاق طرحی دارد که می تواند در بهبود وضعیت تولید در صنایع به کار گرفته شود، این دانشجو برای اجرای طرح خود نیازی به سرمایه نخواهد داشت.

   رحیم بنامولایی ادامه داد: در اینگونه موارد ما طرح  مورد نظر را در قالب پایان نامه با دانشگاه هماهنگ می کنیم  و برنامه ای را اجرا می کنیم  تا مقدمات اجرای طرح اشاره شده فراهم و در پوشش این طرح  یکی از مشکلات صنعت برطرف و ارزش افزوده ایجاد کند.

  وی با اشاره به تشکیل کارگاه های آموزشی برای کار آفرینان در اتاق بازرگانی استان گفت:  به نحوی برنامه ریزی کرده ایم  تا تعامل موثر بین دانشگاه و صنعت به دور از شعار و به معنای واقعی کلمه ایجاد شود.

 وی گفت: اکنون وقت آن رسیده نسل جوان ما خود اتکا و کار آفرین شود و به دنبال استخدام در ادارات  نباشد و باید برای رهایی از معضل بیکاری به نحوی حرکت کنیم تا با هماهنگی بین دانشگاه و صنعت ارزش افزوده را درحد انتظار جامعه افزایش دهیم.

   وی نشست های تعامل صنعت و دانشگاه استان البرز را بسیار سودمند دانست و افزود: فعالان اقتصادی در این نشست ها  مشکلات  و نیازهایشان را مطرح می کنند و  دانشگاهیان نیز به معرفی توانمندی های خود  به  واحد های تولیدی با هدف ایجاد تحول در صنعت می پردازند.

      وی افزود: باید سعی کنیم واسطه های مدیریتی در کشور کاهش یابد و مردم را به هم نزدیک و ارزش افزوده ایجاد کنیم که این مهم اراده ملی را می طلبد.

     مسئول امور بین الملل اتاق بازرگانی البرز نیز در این نشست  معرفی این اتاق به عنوان نامزد جوایز رقابت های  کنفدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعت آسیا و اقیانوسیه (CACCI) را  بیانگر خدمات فراوان  این اتاق به بخش تولید و صادرات عنوان کرد.

   مسئول امور کار آفرینی دانشگاه پیام نور البرز نیز دراین جلسه گزارشی از عملکرد این دانشگاه از جمله بر گزاری دوره های آموزشی ، توسعه فردی، توسعه شغلی و توسعه مدیریتی ارایه کرد.

محمد دوست با ذکر این نکته که دانشکاه پیام نور البرز  جهت توسعه مدیریتی به یک تیم از اساتید مجرب نیازمند است از کار افرین ها درخواست کرد دراین راستا این دانشگاه را یاری دهند.

   وی گفت:  این دانشگاه برای ارایه لیست عناوین پایان نامه ها برای استفاده در بخش صنعت استان امادگی دارد.

     ** موفقیت پروژه های دانشگاهی در صنعت   نیازمند اعتمادسازی است

نماینده دانشگاه آزاد اسلامی کرج نیز در اظهاراتی کسب موفقیت پروژه های دانشگاهی در بخش تولید  را در گرو  ایجاد فضاي اعتماد کامل بين دانشگاه و صنعت دانست .

 مجید  رنجبر پیشنهاد کرد ، مرجع مشخصی با هدف ساماندهی پروژه ها ایجاد شود تا هر طرح و پروژه ای  در سامانه این مرجع ثبت شود .

     رئیس اتاق فکر صنعت و دانشگاه نیز در این نشست به پیش نویس تهیه شده در حوزه نظری با هدف كاربردي كردن پايان نامه ها اشاره داشت و گفت:  می توانیم  مطالعات  مقدماتي را به این پیش نویس اضافه کنیم .

ابوالحسن قاسم پور افزود:  بررسي  توانمندي هاي استان در خوشه هاي صنعتي و گردشگري و حوزه های علمي و فناوري از جمله عنوان هایی است که میتوانیم در طرح های پژوهشی پایان نامه های دانشجویان بکار ببریم .

   وی اضافه کرد: تجزیه و تحليل آسيب ها و عارضه يابي صنايع ورشكسته و ارايه پيشنهادات رفتاري و اخلاق حرفه اي مديران نیز از جمله دیگرعنوان هایی است که مي توانیم درطرح هاي پژوهشي  پايان نامه هاي دانشجويان استفاده کنیم.

   این استاد جهاد دانشگاهی حضور دانشجويان در قالب طرح هاي عملی كارورزي و كار آموزي را بسیار مفید و موثر دانست  و  گفت: این مهم در واحدهاي صنعتي نقش مهمي خواهد داشت.

      مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتي سخنران دیگر این نشست بود که در اظهاراتش ادامه روند  تعامل صنعت و دانشکاه باعلاقه وافر طرفین را مورد تاکید قرار داد.

   محمد امین فرشی گفت: بررسی و تحقیقات انجام شده بیانگر آن است که هفتاد درصد واحدهای غیر فعال با مشکل حاد عدم برخورداری از تکنولوژی و فناوری مواجه هستند که امید است با پررنگ شدن ارتباط نزدیک صنعت و دانشگاه  این مشکل برطرف شود.

   محمد امین فرشی راه اندازی کلینک سیار صنعت  توسط اساتید دانشگاه را حرکتی در خوره توجه جهت عارضه یابی صنایع مستقر در  شهرک‌ها و نواحی صنعتی عنوان کرد.

   وی افزود: خوداتکایی، کاهش دغدغه صاحبان صنایع و توانمندسازی بیشتر واحدهای صنعتی و تولیدی از اهداف ایجاد این کلینیک است.

   وی ادامه داد: با راه اندازی این‌ کلینیک واحدهای صنعتی می‌توانند از خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌ کسب و کار بهره‌مند و بسیاری از مشکلات خود را در زمینه های تولید، توزیع و بازاریابی برطرف نمایند.

بخش صنعت با مشکل کمبود نیروی تکنسین مواجه است

مدير عامل كارخانه خاور پرس به کمبود نیروی تکنسین اشاره کرد و گفت: سالیان متمادی است که هنرستان ها به دلیل کم توجهی در گرینش دانش آموزان قادر به تامین نیروهای تکنسین کار بلد و کاردان مورد نیاز بخش صنعت نیستند.

رقابی گفت: ما در صنعت تکنسین نداریم ولی مهندس زیاد داریم چراکه دانش آموزانی که دوره تحصیلی در هنرستان های فنی را طی می کنند ، متاسفانه فنی و آچار به دست نیستند .

وی در ادامه سخنانش همکاری صنعت با دانشگاه را گامی به جلو در مسیر توسعه عنوان کرد و گفت: ما خواهان برخورداری از دستاوردهای دانشگاهی در مسیر تحول در صنایع هستیم.

‌وی توسعه و پیشرفت صنعت کشور را مستلزم برخورد قاطع با عوامل رانت و رانت خواری دانست و افزود: تا زمانی که معضل رانت در جامعه خودنمایی میکند ، انتظار رشد بخش تولید عملی نخواهد شد.

ثبت نظر