• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/4/23
  • تعداد بازدیدکنندگان : 286
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز ، رفع موانع موجود در بخش تولید و صادرات و حرکت مناسب در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را نیازمند همراهی ، هماهنکی ، همدلی و تعامل هرچه بیشتر میان بخش دولتی و خصوصی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی ‌ در نشست مشترک مسوولان استانداری ، بورس ،  گمرک  و اداره کل امور اقتصادی و دارایی ، تشکل ها و انجمن های خصوصی استان به تشریح پاره ای از مشکلات حاکم در بخش تولید و واردات مواد اولیه پرداخت.

وی با اشاره به چالش تشکل ها در تامین مواد اولیه مورد نیازشان توصیه کرد یک دهم از وامی که قرار است در اختیار صنعت قرار گیرد با تصویب ستاد تسهیل برای تشکل ها اختصاص یابد تا مشکل تامین مواد اولیه مورد نیازشان برطرف شود.

وی تصریح کرد: با تخصیص ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی تحت پوشش تشکل های خصوصی برای تامین مواد اولیه ، قطعا شاهد حرکت شایان توجهی در کنترل و جلوگیری از واردات بی رویه خواهیم بود .

بنامولایی همچنین از دستگاه های اجرایی ذیربط که در رفع مشکلات برخی تشکل ها در بورس همکاری مناسبی داشته اند تشکر کرد .

مدير كل امور اقتصادي و دارايی استان البرز نیز در این نشست با اشاره به رویکرد وزارت امور اقتصادي و دارايی در رفع چالشها ، بررسی مشکلات واحد هاي تولیدي و برگزاري چنین نشست هایی به صورت منظم را ضروري دانست.

ابوالفضل فلاح گفت: فعالیت اداره كل امور اقتصادی و دارایی استان صرفا در پاسخگويی خلاصه نمی شود ، بلکه گفتگو و بحث و بررسی پیرامون مشکلات و دستیابی به راهکار هایی جهت رفع چالش های بخش تولید از اهداف این اداره کل است.

رئیس انجمن قطعات خودرو البرز نیز دراین نشست ضمن ارایه گزارشی از وضعیت قطعه سازان البرز گفت: این استان 220 واحد قطعه سازی دارد که با توجه به مشکلات حاد مالی افزون بر 40 واحد قطعه ساز تعطیل و از رده خارج شده است.

علی فراهانی افزود: هم اکنون ما برای تامین نیازهای واحد هایمان با مشکل جدی مواجه هستیم چراکه بازاری ها از فروش مواد اولیه مورد نیازمان خود داری میکنند و سعی و تلاش ما این است تا حد امکان پرسنل واحدهایمان را حفظ کنیم.

وی اضافه کرد: از امور اقتصادی و دارایی انتظار داریم برای جلوگیری از تعطیل واحدهای قطعه ساز مار را مورد حمایت قرار‌دهد.

فراهانی همچنین عملکرد گمرک را مورد گلایه قرار داد و گفت: گمرک اکنون نقش تحریم داخلی را در دستور کار قرار داده و با طولانی کردن زمان ترخیص کالا ، واردکنندگان را با اتلاف وقت و سرگردانی مواجه کرده است.

رئیس انجمن نساجی و پوشاک استان البرز سخنران دیگر این نشست بود که به مشکلات واحدهای تحت پوشش این انجمن اشاره کرد و گفت: تامین مواد اولیه وارداتی عمده ترین مشکلی است که در واحد های تولیدی ما خودنمایی میکند.

  یدالله مالمیر همچنین از قطع مقطعی برق به عنوان یک چالش نام برد‌و افزود: هربار که برق کارخانه ای حتی در زمان بسیار کوتا قطع می شود ، دستگاهها و ماشین الات مدت چهار ساعت ازکار باز می ماند.

وی گفت: با تعطیل هریک از واحدهای نساجی 100 نفر بیکار می شوند و با وضعیت حاکم در جامعه ، دولت هم توان پرداخت حقوق بیکاری پرسنل را ندارد، بنابراین باید باهمراهی دولتمردان و بخش خصوصی برای رفع موانع و مشکلات بکوشیم تا راهکارهای مناسب ارایه و اجرا شود.

سخنران دیگر این نشست رییس انجمن بتن استان بود که در اظهاراتی از خود تحریمی به عنوان مشکل عمده در مسیر فعالیت واحدهای تولید بتن نام برد.

جعفر سلیمانی گفت: به دلیل مشکلات مالی از 10 واحد فعال تولید بتن در استان هم اکنون تنها 4 واحد فعال است .

همچنین در ادامه این نشست  دیگر تشکلهاي بخش خصوصی اعم از انجمن صنايع همگن شوينده ، صنايع شیمیايی ،انرژي خورشیدي و تعدادي از انجمن هاي صنفی استان البرز من جمله انجمن حسابداري وحسابرسان،نظام صنفی يارانه اي، دفاتر خدمات مسافرتی، انجمن مهندسی علوم واساتید حق التدريس مشکلات پیش روي خود را  بیان کردند.

 در ادامه این جلسه  اعضاي محترم شوراي هماهنگی مديران استانی به پاسخگويی و ارائه راهکارهاي اجرايی حل مشکلات در حوزه متبوع  خود پرداختند.

ثبت نظر