• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/7/15
  • تعداد بازدیدکنندگان : 253
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان البرز از کم توجهی گمرکات در ارزش گذاری صحیح برخی کالاهای صادراتی به عنوان یک چالش مهم صادرکنندگان نام برد و ضرورت تجدید نظر در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

   به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولائی در نهمین نشست "آی تی"  گفت: مدیران ذیربط در گمرکات بایستی پس از بررسی همه جانبه ، انواع محصولات را ارزش گذاری نمایند تا فعالان اقتصادی با رغبت در مسیر توسعه و رونق صادرات غیر نفتی گام بردارند.

   وی به عنوان شاهد مثال اظهار کرد: درحالی که  صادرات محصولات کشاورزی مانند  کلم هرتن 100 دلار است ، اما گمرک بدون بررسی ارزش این محصول را برپایه هرتن 310 دلار  محاسبه می کند  و بدین ترتیب صادر کننده در مقابل هرتن محصول کلم  210 دلار به دولت بدهکار می شود.

* حمایت از واردکنندگان ماشین آلات بستر ساز ایجاد اشتغال و رونق صادرات

   رئیس پارلمان بخش خصوصی البرز حمایت از فعالان اقتصادی وارد کننده دستگاهها و ماشین آلات  را ضروری دانست .

   وی گفت: با توجه به نوسانات شدید ارز ، باید دولت این کار آفرینان را به نحوی یاری دهد تا سرمایه گذاری آنان در راه اندازی خطوط‌ جدید تولید  توجیه اقتصادی داشته باشد.

 * برپائی نمایشگاه بین المللی‌ درحال احداث‌بستر ساز توسعه‌اقتصادی البرز

رحیم بنا مولائی در ادامه سخنانش ازعملیات احداث نمایشگاه بین المللی البرز و پایانه صادرات در حاشیه فرودگاه پیام‌ به عنوان دو پروژه مهم در مسیر توسعه استان نام برد.

   وی افزود: با تکمیل و بهره برداری از این پروژه ها  رونق در حد انتطار به ویژه در بحث صادرات البرز را شاهد خواهیم بود.

   وی اظهار کرد: اتاق بازرگانی و انجمن های سرمایه گذاری از جمله سهامدارانی هستند که به ترتیب در احداث نمایشگاه بین المللی و پایانه صادراتی درحال احداث استان مشارکت دارند.

   وی افزود: همچنین به دستور رئیس جمهوری  هشت میلیارد تومان برای کمک به احداث این پروژه ها اختصاص یافته است.

  * ارزحاصل از صادرات هر استان  بایدبرای همان استان اختصاص یابد

   رئیس پارلمان بخش خصوصی البرز به مدیران ذیربط  توصیه کرد،  سهمیه ارز حاصل از صادرات هر استان، در همان استان هزینه شود تا‌ بستر برای رقابت سالم در بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی فراهم‌آید.

   بنامولائی گفت: از انصاف به دور است که ارز حاصل از محصولات صادراتی یک استان که میتواند رونق اقتصاد آن استان را درپی داشته باشد ،  در استان دیگری هزینه شود.

   وی تصریح کرد: اگر میخواهیم نگاه تشکلی را در جامعه حاکم کنیم و درپی تحقق شعار تقویت انجمن ها باشیم ، بایستی  ارز حاصل از صادرات هراستان  در اختیار انجمن ها و تعاونی ها قرار گیرد.

وی گفت: دراین صورت انجمن ها میتوانند بدون دغدغه نیاز ها به ویژه در بحث مواد  اولیه واحد های تحت پوشش خودشان را تامین کنند.

 * نبود کنترل بستر را برای تقلب  در "ایران کد" فراهم‌کرده است

   وی الصاق برچسب "ایران کد" بر روی محصولات ،  بدون نظارت و کنترل را زیانبار و بستر ساز رواج تقلب از این برچسب که بیانگر مرغوبیت کالا است عنوان کرد‌ .

وی افزود: با اینکه الصاق "ایران کد" برروی محصول  با هزینه سنگین همراه است اما هیچ نرم افزاری برای کنترل آن وجود ندارد که نشان دهد  "ایران کد" الصاق شده روی محصول مربوط به کدام‌واحد است ، لذا امکان تقلب از این نشان مرغوبیت کالا و محصول وجود دارد.

* جلوگیری از تقلب در معرفی محصول  در گرو استفاده از "آی تی"

   رئیس پارلمان بخش خصوصی رهائی از صنعت سنتی و برخورداری از روش های نوین را مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه ما اکنون ازنرم افزارهائی استفاده نمی کنیم که بتوان در تمامی مراحل تولید ، صادرات و واردات نظارت کامل داشته باشیم‌ .

   بنامولائی افزود: باید شیوه های سنتی و کهنه را کنار بگذاریم‌‌ و با بهره گیری از سامانه ها در همه امور به ویژه در بحث ثبت و سفارش ، امور بانکی و استفاده از بارکد های کالای وارده به گمرک‌ و و محل دقیق انتقال آن آگاه شویم .

   وی گفت: اگر همگان به ویژه بخش تولید کشور  نقش مهم "آی تی" را باور کنند ، دراین صورت است   تولید، توزیع و مصرف  مرحله به مرحله با نرم افزار ها کنترل و زمینه های توسعه پایدار در کشور فراهم خواهد شد.

 در ادامه این نشست منصور نوری کیان سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز، با اشاره به لزوم پیاده سازی دولت الکترونیک در شفافیت خدمات ارائه شده گفت: راه اندازی سامانه مراجعه نمایندگان دستگاههای اجرایی مصداق شفافیت و خدمت رسانی مطلوب به مراجعان است و لازم است با همکاری اداره کل صمت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پیاده سازی شود.

نوری کیان تصریح کرد : بر اساس توافق به عمل آمده میان معاونت توسعه مدیریت، هماهنگی و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، سامانه ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری راه اندازی شده است که اصلی ترین اهداف این سامانه ایجاد شفافیت در تخصیص ارز و تدوین ساز و کار آن است.

نوری کیان در ادامه  افزود: مدیرعامل جوان و همکاران آنها در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام و همچنین خدمات ارائه شده در آنجا ستودنی است.

ثبت نظر