• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/7/30
  • تعداد بازدیدکنندگان : 159
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
نايب رييس اتاق بازرگاني ايران:

 نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با ذکر این نکته که دخالت دستوری در بازار ثانویه ارز مشکل گشای چالش های اقتصادی جامعه نیست گفت: ضروری است ارز مورد نیاز برای واردات انواع کالا و حتی کالاهای اساسی صرفا از طریق بازار ثانویه ارز تامین شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز،  پدرام سلطانی که ویژه نشست هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز بود اظهار امیدواری کرد: پیشنهاد اتاق بازرگانی ایران که در ۱۲ بند جهت رفع چالش های صادرات به معاون اول محترم‌ رئیس جمهوری ارائه شده مورد توجه خاص قرا گیرد و عملیاتی شود.

 وی افزود: بخش خصوصی بر این باور است که اگر نرخ ارز در بازار ثانویه با صدور بخشنامه های مقطعی و دستورالعمل ها دستکاری نشود ، در دل این بازار مشکلات ارزی و صادراتی به صورت اتوماتیک برطرف خواهد شد.

 وی اضافه کرد: از سال گذشته تا کنون برخی از تصمیم گیری ها بدون شور و مشورت با بخش خصوصی در بحث بازار ارز نه تنها کار آمد واقع نشد ، بلکه افزایش نرخ ارز تا سه برابر را در پی داشت.

 نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر فرضا هزينه لجستيك تا دو برابر افزایش یافته است ، این بدان معناست که حاشيه سود براي صادرات بالاتر از سال گذشته است .

پدرام سلطانی تصریح کرد: با توجه به شرايط کنونی كاميون دارها ، اگر کرایه حمل و نقل و لجستيک متناسب با تورم داخلي افزايش پیدا نكند ما هر روز بامشكلات تازه ای مواجه خواهيم شد و تجارت كشور مختل می شود . وی ادامه داد: بنابراین چاره اي نيست جز انكه قيمت های نسبي حمل و نقل اصلاح و صادرات بر اساس قيمت واقعي ارز انجام شود و بازار و هزينه ها هم اجازه رشد داشته باشند تا با اين روش صادرات كشور نیز توجيه پذیر شود.

وی از امکانات استان البرز و تعامل میان صنعت و دانشگاه این استان به عنوان حرکتی در خور توجه در بحث آموزش مهارت های فنی نام برد و همکاری هرچه نزدیکتر اتاق البرز با مراکز آموزش عالی را بسيار مهم دانست. پدرام سلطانی گفت: درحال حاضر صادر كنندگان ما در بحث ‌آموزش مهارت ها را بعضا با شیوه سنتی انتقال تجربه انجام می دهند ، لاکن تعامل اقتصادی با دنیا نیازمند کسب آموزش های علمی روز است که این مهم همکاری هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه را طلب می کند.

 * حمل و نقل هوائی بستر ساز توسعه صادرات

 رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی البرز نیز در این نشست طی سخنانی گفت: در راستای توسعه صادرات به برخی کشورها از جمله

روسیه و امارات ، به دولت پیشنهاد می شود با عرضه سوخت حمل و نقل هواپی به قيمت سوخت مسافر بري هوائی موافقت کند.

رحیم بنا مولائی گفت: در این صورت مي توانيم حمل و نقل كانتينری را قطع و به صورت كارگو حمل و نقل هوايي را جايگزين كنيم .

 وي با اشاره به مصوبه تشويقي دولت درخصوص کمک پنجاه در صدی هزينه حمل و نقل کالای صادراتی برای مدت شش ماه گفت: تسریع دراجرای این

مصوبه بستر را برای توسعه صادرات فراهم خواهد کرد

وي همچنین با اشاره به محدودیت های بودجه ای در بحث توسعه فعاليت هاي پژوهشي اتاق بازرگاني البرز گفت: تامین بودجه در اين حوزه بسیار ضروری است.

*موفقیت در صادرات محصولات کشاورزی

در ادامه این نشست یکی از اعضای هيات رييسه اتاق بازرگاني به کسب موفقیت استان البرز در صادرات محصولات كشاورزي این استان اشاره کرد.

احمد میرجلیلی گفت: از ارديبهشت سال جاری تا کنون روزانه به صورت ميانگين پنجاه دستگاه كانتينر محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف استان به کشورهای قطر ، امارات ، روسیه و عراق صادر شده است ، اما از حمایت مسولان در این زمینه خبری نیست.

 وی افزود: در صورتی که صدور گواهی صادرات در گمرک با حضور مسئولان قرنطینه انجام شود ، صادر کنندگان مجبور باتلاف وقت و دوندگی برای دریافت این گواهی موجه نخواهند شد.

 وی گفت: اتلاف وقت برای طی مراحل صادرات سبزی و صیفی جات بعضا با مشکل فاسد شدن این محصولات مواجه شده است.

"بیتا بیات" نايب رييس اتاق بازرگاني البرز نیز در این زمینه گفت: به دلیل صادرات محصولات كشاورزي استان البرز از طریق گمرک هرمزگان ، متاسفانه آمار

دقیقی از حجم صادرات محصولات کشاورزی استان ثبت نمی شود. .

وی  تصريح كرد: ضروري است تمهيداتي در بحث گواهي هاي مبداء انجام شود تا آمار و ارقام میزان صادرات محصولات کشاورزی استانمان مشخص گردد.

یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه  اتاق بازرگاني البرز نیز در اظهاراتی از اتاق بازرگانی استان البرز به عنوان پیشرو در حمایت کامل از بخش تولید و صادرات استان نام برد.

جعفر سلیمانی گفت: خوشبختانه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتي به طور كامل و به معنای کامل کلمه در اتاق بازرگاني البرز پياده شده است.

 در پایان این نشست نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران  از نمایشگاه  دائمی توانمندی های تولیدی و صنعتی استان مستقر در اتاق بازرگانی البرز دیدن کرد.

          

ثبت نظر