• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/8/29
  • تعداد بازدیدکنندگان : 137
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رييس اتاق بازرگاني ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان البرز گفت: یاد گیری نگاه گروهی و تشکلی در فضای کسب و کار کمی سخت است ، اما اگر این مهم را فرا بگیریم‌ با تکیه بر آن اقتصاد کشور از چالش های ناشی از تصمیم گیریهای فردی رها خواهد شد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنا مولائی  در نشست مشترک هم اندیشی هیات رئیسه اتاق بازرگانی مدیران شهرک های صنعتی استان البرز که در شهرک صنعتی اشتهارد برگزارشد افزود: خوشبختانه هماهنگی بین اتاق بازرگانی و ارگان‌های دولتی استان از جمله گمرک ، سازمان صنعت و معدن و تجارت و شرکت شهرک‌های صنعتی بستر را برای رفع موانع تولید ، اشتغال و صادرات مهیا کرده است.

وی با تاکید بر این مطلب که واقعيت گرایی و لمس مشكلات می تواند در اقتصاد استان تحول ایجاد نماید گفت: خوشبختانه استاندارمان فردی کاملا آگاه نسبت به مسايل اقتصادی است و تا کنون برای رفع چالش های اقتصاد این خطه گام های مهمي برداشته است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی البرز اظهار کرد : تا زمانی که بخش خصوصی از جایگاه واقعی اش که خدمت به جامعه است به نحو مطلوب حفاظت نکند ، مسیر برای تبدیل اقتصاد دولتی به خصوصی هموار نخواهد شد.

رحیم بنامولائی با اشاره به جايگاه ویژه انجمن ها در پویائی اقتصاد گفت: اتاق بازرگاني به عنوان مادر تشكل ها و محور مسايل اقتصادی ، فارغ از رانت و زیاده خواهی ، وظیفه خطیر پیگیری مطالبات بخش تولید و سازماندهي تشکل ها را بر عهده دارد.

وي ادامه داد: در انجمن هاي تخصصي بايد افراد دانا و وارسته را جذب کنیم تا از نظرات انها در تصميم سازي های کارآمد برخوردار شویم.

وی با اشاره به نشست های مستمر كارگروه " آی تی" در اتاق بازرگاني البرز گفت: براي پياده سازي دولت الكترونيك کمیته «آی .تی» حل چالشها در این مسیر را در دستور کار قرار داده است.

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز عملکرد جزیره ای دولت الکترونیک را عمده ترین مشکل در مسیر رونق تولید ، اشتغال و صادرات عنوان کرد و رفع این چالش را مستلزم همراهی و هماهنگی کامل میان همه مدیران ذیربط دانست.

*ضرورت ساماندهی پنجره واحد گمرک

بنامولائی در ادامه اظهاراتش ضرورت ساماندهی پنجره واحد در گمرک البرز را مورد تاکید قرار داد و افزود : با همراهی اداره کل فنا وری و اطلاعات استان و آماده سازی «دیتا» مشکلات موجود در جهت جمع آوری اطلاعات از وضعیت تولید ، صادرات و واردات برطرف و گام مهمی در ساماندهی پنجره واحد گمرک استان برداشته خواهد شد.

وی گفت: با کمک "دیتا" و همراهی گروه کارشناسی ادارات ذیربط استان ، قطعا پنجره واحد گمرک استان بیش از پیش فعال خواهد شد.

وي افزود : تاخیر در اجرای کامل دولت الكترونيك بخش صنعت را با مشكلات زيادي به خصوص دربحث دریافت مجوز ها مواجه کرده است.

* کنترل و نظارت بر الصاق "ایران کد" ضروری است

رييس اتاق بازرگاني البرز از الصاق "ايران كد" بر روی محصولات را مهمترین نشان تائید محصولات مرغوب عنوان کرد و‌ گفت: علیرغم آنکه الصاق "ایران کد" برای محصولات مختلف هزینه‌های سنگینی به همراه دارد ، ولی متأسفانه تاکنون نرم افزاری برای کنترل و پیشگیری از سوء استفاده از آن تعریف نشده است.

* پایان نامه های دانشجوئی در مسیر تولید هدایت می شود

رييس پارلمان بخش خصوصي البرز تشكيل مركز تسهيل گري كسب و كار در اتاق بازرگاني البرز را حرکتی موثر جهت اجرايی كردن تعاملات صنعت و دانشگاه عنوان کرد.

وی گفت: اهم تلاش ما بر این است از دستاوردهای علمی دانشگاهها در مسیر رونق صنعت به نحو احسن بهره مند شویم‌ و در این راستا در تلاش هستیم پايان نامه های‌ دانشجویان را به سمت توليد هدايت كنيم .

وي بيان كرد: در صورتي كه توليد کنندگان در مسیر فعالیت هایشان بامشكلاتی مواجه شوند ، ضمن هماهنگی با دانشگاهها ، از پايان نامه هاي دانشجویان برای رفع مشکلات شرکت ها و تولید محصولات مرغوب و مشتری پسند برخوردار می شویم.

* تجدید نظر در شیوه ارزش گذاری برکالاها در گمرکات ضروری است

رئیس اتاق بازرگاني البرز نحوه ارزش‌گذاری در برخی کالاهای صادراتی را ناصحیح و چالشی جدی برای صادرکنندگان عنوان کرد و تجدیدنظر در این زمینه را ضروری دانست.

رحیم بنامولائی گفت: مدیران ذیربط در گمرکات بایستی پس از بررسی همه‌جانبه، اقدام به ارزش‌ گذاری روی کالاها نمایند تا فعالان اقتصادی با رغبت در مسیر توسعه و رونق صادرات غیرنفتی گام بردارند.

وی در ادامه اظهاراتش با اشاره به انتخابات آتی اتاق بازرگاني البرز گفت: شرکت کنندگان در این انتخابات قطعا فردي را انتخاب خواهند کرد كه صلاحيت توانايي تصميم گيري هاي خرد و کلان اقتصادي را داشته باشد.

* تولیدکنندگان شهرک اشتهارد از لغو قانون معافیت‌ مالیاتی گلایه دارند

در ادامه این نشست سرپرست حوزه معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن وتجارت استان البرز نیز درسخنانی گلایه تولید کنندگان شهرک صنعتی اشتهارد نسبت به لغو قانون معافیت مالیاتی در فاصله زمینی ۱۲۰ کیلومتری از تهران را برحق عنوان کرد.

رامین ربیعی گفت: لغو اجراي این مصوبه ناحق است چراکه بسياري از واحدهاي صنعتي در اشتهارد به خاطر استفاده از معافيت مالياتي در این شهرک سرمايه گذاري كرده اند.

وي افزود: هم اکنون ١٦١ طرح تولیدی و صنعتی با بیش از ٦٠ درصد پيشرفت فيزيكي در شهرک صنعتی اشتهارد اجرا شده و تعداد زیادی از کارآفرینان این پروژه ها به دلیل لغو معافيت مالياتي تمایل چندانی به تکمیل این پروژه ها و در یافت پروانه بهره برداری ندارند.

بر اساس مصوبه هیات دولت وقت در سال 1346 احداث واحدهای آلاینده به شرط خارج شدن از تهران با شعاع 120 کیلومتری در معیار زمینی با رعایت ضوابط اداری از پرداخت مالیات معاف می شدند

در سال ۹۵ بنابه پیشنهاد سازمان محیط زیست ، توسط هیات دولت ، دراین مصوبه قید فاصله هوایی جایگزین فاصله زمینی شد.

بدین ترتیب واحدهای صنعتی اشتهارد از معافیت مالیاتی محروم شدند که این مشکل به تولید کنندگان آسیب وارد کرده است.

رفع این مشکل مدت هاست که توسط مدیران ذیربط بخش های دولتی و خصوصی در حال پیگیری است.

*نبود شعبه گمرک در اشتهار صنعتگران‌را  با سرگردانی مواجه کرده است

   فرماندار اشتهارد از نبود شعبه گمرک در شهرستان آشتهارد به عنوان یک چالش جدی نام برد که موجب اتلاف وقت و سرگردانی صنعتگران این خطه برای  دریافت خدمات گمرکی شده است.

   محمد کردی گفت: بستر برای ایجاد شعبه گمرک دراشتهارد فراهم است و  برای تاسیس و راه اندازی آن آمادگی کامل داریم .

   وی تصریح کرد: درصورت موافقت مسوولان ذیربط با ایجاد شعبه گمرک استان در اشتهارد ، ما برای تامین کلیه نيازهاي سخت افزاري و فيزيكي و راه اندازی این شعبه آمادگی کامل داریم .

  وی در بخش ديگر اظهاراتش با اشاره به مشکل لغو معافیت مالیاتی صنایع اشتهارد افزود: وزير معين استان نامه اي را برای رفع این مشکل به  دبيرخانه هيات دولت ارائه کرده است .

   فرماندار اشتهارد گفت: مصوبه معافیت مالیاتی مربوط به ۵۱ سال قبل است ،  لاکن درسال ۹۵ هیئت دولت بنا به پیشنهاد سازمان محیط زیست فاصله هوایی ۱۲۰‌ کیلومتری تهران را جایگزین فاصله زمینی کرد و با این روند باعث شد استقرار واحدهای صنعتی اشتهارد از معافیت مالیاتی محروم شدند.

   فرماندار اشتهارد در ادامه با اشاره به محرومیت بخش تولید از مزایای بانك اطلاعات صنايع گفت: متاسفانه خيلي از صنايع از فعالیت همديگر اطلاعي ندارند، لذا اگر بتونيم اين اطلاعات  درون بخشي را براي استفاده از ظرفيت و توانمندي ها در  اختيار همه صنعتگران بگذاريم ١٠ تا ٢٠ درصد از هزينه های سربار توليد كاسته خواهد شد .

 مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی البرز   سخنران دیگر این نشست بود که از شهرک صنعتی اشتهارد به عنوان یکی از خطوط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن نام برد و گفت: وضعیت کنونی حاکم بر اقتصاد جامعه ایجاب می کند با حرکت های هدفمند هوشمندانه و هم افزائی در مسیر رفع چالش های اقتصادی بیش از پیش همراه ، هماهنگ و متحد شویم .

محمد امین بزازی پور فرشی با تکیه بر آئین نامه اجرائی بند "د" ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم  افزود: شهرك صنعتی اشتهارد بايد مشمول معافيت مالياتي شود.

   وی در ادامه سخنانش با اشاره به برگزاري بزرگترین نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی صادراتی استان در روزهای ۲۶ تا ۲۹ آبانماه جاری گفت: این نمایشگاه با هدف معرفی توانمندیهای تولیدی و صادراتی استان برگزار می شود تا بستر برای جذب هرچه بیشتر سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم شود.

وی اضافه کرد: در این نمایشگاه محصولات صنایعی در معرض دید بازدید کنندگان قرار می گیرد که در  بهترین واحدهای صادرات محور  استان البرز  تولید شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی البرز گفت: رایزنان بازرگانی، هیات های تجاری، شرکت های  صادراتی و نمایندگان کشورهای هدف در این نمایشگاه حضور می یابند.

ثبت نظر